Văsieş Lucian: A Hot Spot

fordította: Bereczki Gábor

Néhány évvel ezelőtt nem értettem, mi a csudára használhatóak azok a csilivili anyagok, amelyeket pl. a Hends forgalmaz. Itt  főleg a többféle színes, vagy csillogó dubbingra, gyöngyökre, fejekre, a krystal- flash, strech- foil, body- strech nevű szintetikus anyagokra és a különféle élénk színű cérnákra, tinselekre és drótokra gondolok.
Utána olvasva felfedeztem, hogy az ún. támadási pontok, vagy jelzések, amelyeket a villantók és vobblerek készítésénél alkalmaznak, a légykötésnél is alkalmazhatóak.
Miután megismerkedtem ezekkel, elkezdtem ezeket alkalmazni és tesztelni is.


Mit jelent egy HOT SPOT és hogyan működik?

Még mielőtt konkrét példákra térnénk, részletesen elmagyarázom, hogy mit is jelent a HOT SPOT fogalom.
A trigger-point-nak is hívott részlet tulajdonképpen a klasszikus légynél az a plusz, amely kiváltja a hal támadását. Léteznek olyan legyek is, amelyeket önmagukban hot spotnak (stimulátornak) tekinthetünk.
Vannak helyzetek, amikor a halak bármilyen légyre fittyet hánynak, nem táplálkoznak.
A hot spotnak az a szerepe, hogy felkeltse a hal kíváncsiságát, figyelmessé tegye, felizgassa, vagy provokálja azt. Egyes szakértők véleménye szerint az a szerepe is lehet, hogy felpiszkálja a hal agresszivitását és felkeltse a revír védelem ösztönét.
Ez elsősorban a szalmonidák (pisztrángfajok, lazacok, tengeri lazacok) esetén nyilvánvaló. Nem részletezem a csuka, sügér és egyéb síkvízi halak esetét, mert ezeknél is ugyanezek a mechanizmusok érvényesülnek, természetesen néhány táplálkozási és időjárási körülmény függvényében.
A pér esetében az agresszivitás és a territórium-védelem nem annyira kihangsúlyozott, ezért a hot spot- ot kevésbé kell kihangsúlyozni, csupán annyira, hogy rávegye a halat az előtte lebegő furcsa valamit megkóstolására.

A hot spotok anyagai

Az erős, „természetellenes” színű, úm. a narancssárga, fluo-narancs, fluo-sárga, fluo-zöld, lila, fémes csillogású anyagok már minden légykötő rendelkezésére állnak különféle dubbingok, cérnák, szintetikus anyagok, fonalak, szálak sőt, még festett tollak formájában is.
A 80-as, 90-es évektől kezdődően már fémgyöngyöket is kezdtek használni, amelyek kezdetben natúr színben, később különböző zománc festékekkel bevonva kerültek forgalomba, zöld, fehér, fluo-narancs vagy szivárványszínben irizáló színekben.
Következtek a gyöngyházfényű és -árnyalatú üvegygöngyök olyan változatosságban, ami elképesztette volna az ezelőtt 20-50 évvel ezelőtti légykötőket.
A cseh legyesek azok, akik a legjobban tudják kombinálni ezeket a színeket, fantasztikus legyeket kötve.

Színek kombinálása és felhasználásuk módja

A szárazlegyeknél a hot spotokat nem alkalmazzuk olyan sűrűn, mint a nedvesek, sztrímerek és nimfák esetében.
Általában stimulátoroknál alkalmazzák, leginkább Amerikában, ritkábban nálunk (Erdélyben- a ford) .Jó példa hot spotra a Red Tag vörös farkincája. Úgyan így a Royal Coachman derekán alkalmazott vörös selyem, illetve az aranyfácán bóbitából kötött farok említhető.
Vannak Caddis legyek, amelyeknek a farkát szintetikus anyagból kötjük, ami a szikzsák színét utánozza, vagy egyszerűen csak zöld színű attraktor szerepe van.
A nedveslegyeknél a hot spot közvetlenül a gallér mögé kerül de egyes esetekben a légy teste lehet élénk színű, ami a halat irritálja vagy felkelti a figyelmét. A Patriot, Red Tag és a Butcher jól ismert  legyek.
A nimfáknál a dolgok a fantasztikum világába tolódtak.
A narancs, lila, szivárványszínű gyöngyök, drótok és cérnák már megszokottá váltak.
Lehet narancs vagy aranyszínű a fej, lehet a gallér fluo-zöld vagy lila dubbingból, vagy akár kevert színekből is.
Horgászat közben ez a keverék a legyeknek különös, érdekes színt  és irrizációt kölcsönöz, ami a legapatikusabb halakat is kapásra bírhatja.
Jó tudni, hogy az erős árnyalatok és színek szerepe az, hogy a halat irritálja, felkeltse az érdeklődését és a helyének védelmét kikényszerítse belőle.
Ezt jól illusztrálja a legyek felépítése is. Egy csillogó fej, egy fluo dubbing, egy élénk színű jól látható farok ilyen szereppel bír. Ezek mellett lehet néhány diszkrétebb anyag, cérna, tinsel, drót, vagy semleges színű de irrizáló anyagokkal kevert összetevő is. Ezeknek szintén az a szerepük, hogy fokozzák a halak kíváncsiságát, hogy kiváltsák ezt az ösztönt, hogy rávegyék a halakat az újszerű, szokatlan csali felvételére. A narancsszín igen sikeresnek bizonyult vizeinkben. A fémes réz, ezüst, arany és gyöngyház úgyszintén. A leginkább használt fémfejek színe az arany. A kevésbé terhelt vizeken az aranyszín nagyon fogós.


Nagy nyomásnak kitett horgászvizeken azonban a rézszín és az ezüst hatékonyabb.
A halak ezeken vizeken elkerülik a gyakran használt legyeket. A fekete színt elsősorban a nagyon gyanakvó és körültekintő halak esetében használjuk.
A zöld és a narancs színek a mély, zavaros vizeken, vagy szezon elején hatékonyak.
A csillogó cérnából készített hot spot- nak nem kell hivalkodónak lennie, néhány tekerés a fej mögött, vagy akár maga fej ebből, bőven elég.
Egyes esetekben, leginkább a sztímereknél nagy tömegű csili- vili dubbingokat használunk, fluo-zöld, fluo-sárga, élénk narancsvörös színekben. Szerepük a halak bosszantása valamint a revírvédelem kiprovokálása.
Idővel, saját tapasztalatból megfigyeltem, hogy az erős, agresszív színek elsősorban a szezon kezdetétől a közepéig működnek jól.
Minél több a táplálék, a halak annál finnyásabbak és elővigyázatosabbak lesznek. Ugyanez áll fenn szárazság vagy hőség esetén. Ezért ilyen esetekben az erős színeket célszerű visszafogni.
A pérek például ősszel a lilát (és a rózsaszínt) kedvelik. A fekete szín a szezon vége felé mind pisztrángra, mind pérre kiváló.
Így aztán, ha egy valódi légynek nincs is ilyen színe, egy hot spot-tal megkötött imitációja sokkal fogósabb lehet.
Ezért dobozaimban a klasszikus legyek mellett mindig megtalálhatóak ezek hot spot-tal kötött variánsai is, amit Nektek is ajánlok.

 fordította: Bereczki Gábor

Szótár: